عضویت شرکت سنجش انرژی پارس البرز در سندیکای صنعت برق ایران

پس از پذیرش و عضویت شرکت سنجش انرژی پارس البرز در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران طی سال گذشته، مراحل عضویت این شرکت در سندیکای صنعت برق ایران صورت پذیرفت.

باتری خورشیدی

بعد از پنل خورشیدی مهم ترین قسمت یک سیستم برق خورشیدی ، باتری پنل خورشیدی است که انرژی تولید شده توسط پنل ها در آن ذخیره می شوند تا در ساعاتی مانند شب که نور خورشید به سطح پنل ها برخورد نمی کند ، سیستم توانایی تامین انرژی الکتریکی مصرفی را بر عهده داشته باشد . به طور معمول ظرفیت باتری ها بر حسب آمپر در ساعت ( Ah ) مشخص می شود که بیانگر میزان ظرفیت جریان دهی یک باتری در طول یک ساعت می باشد به این معنی که اگر از یک باتری 10 آمپر در ساعت ، جریان 10 آمپر دریافت نماییم ، پس از گذشت یک ساعت ، شارژ باتری تمام می شود . بر طبق همین اصل با کشیدن جریان 5 آمپر از یک باتری 10 آمپر در ساعت ، باتری می تواند تا دو ساعت جریان دهی نماید

شارژ کنترلر

شارژ کنترلر خورشیدی بطور کلی دستگاهی جهت تنظیم ولتاژ و یا جریان خروجی از پنل های خورشیدی ،برای محافظت از باطری ها در مقابل شارژ بیش از اندازه است.در صورتیکه تنظیم بر نحوه شارژ باطری وجود نداشته باشد باتری ها بر اثر شارژ بیش از حد آسیب خواهند دید

استراکچر

استراکچر یا سازه نصب پنل خورشیدی ؛ ادواتی طراحی شده با استفاده از دانش روز مهندسی جهت نصب پنل های خورشیدی می باشند که امنیت و عملکرد صحیح سیستم خورشیدی را تامین می کند.این سازه ها به گونه ای طراحی گردیده اند که در برابر باد فشارهای مکانیکی و خوردگی مقاوم بوده و باعث نصب صحیح و افزایش عملکرد سیستم برق خورشیدی می گردد.

پنل خورشیدی

پنل های فتوولتائیک انرژی نوری را مستقیما به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. اصل مقدماتی در این تکنولوژی پدیده ی فتوالکتریک است. سلول های فتوولتایی (سلول خورشیدی) کریستال هایی هستند که از لایه های نازک از جنس نیمه هادی ساخته شده اند. هنگامی که نور وارد کریستال می شود، الکترون هایی که بوسیله نور تولید می شوند اختلاف پتانسیلی بین وجوه بالایی و پایینی سلول ایجاد می نمایند .
برحسب نوع سیلیکون کریستالی استفاده شده می توان پنل های خورشیدی را به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد:
1- مونو کریستال یا تک کریستالی
2- پلی کریستال یا چند کریستالی
شرکت پارس البرز با توجه به گروه تخصصی خود در زمینه سامانه های خورشیدی توانسته است ارتباط مناسبی با شرکت های مطرح دنیا برقرار نموده و توزیع کننده ی عمده ی این برند ها در ایران باشد.

اینورتر

اینورتر به صورت کلی وسیله ای برای تبدیل ولتاژ DC به AC می باشد. اینورتر برق DC را از منابعی مانند باتری، پنل خورشیدی، یا سلول های سوختی دریافت و به برق AC تبدیل می کند. برق خروجی را می توان به هر ولتاژی که لازم باشد تبدیل کرد.
اینورترها از نظر فاز تبدیل به دو نوع عمده تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند. همچنین از نظر شکل موج خروجی به چهار نوع زیر تقسیم می شوند:
– خروجی به شکل موج مربعی
– خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده (معمولی)
– خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده (پله ای)
– خروجی به شکل سینوسی خالص
اینورتر توصیه شده برای سیستم های سولار، اینورتر سینوسی خالص است اما در صورتی که هدف، صرفاً تامین روشنایی و یا برق برای دوربین مداربسته باشد، استفاده از اینورترهای شبه سینوسی مشکلی برای سیستم ایجاد نمی کند.
دسته بندی دیگر اینورترهای خورشیدی، دو نوع متصل به شبکه و مستقل از شبکه می باشد.
اینورترهای متصل به شبکه با تبدیل ولتاز DC بهAC، تجهیزاتی را که با ولتاژ ACکار می کنند، تغذیه می نمایند. از معروف ترین برندهای اینورتر متصل به شبکه می توان به اس ام ای SMA، کاکو KACO، گرووات Growatt و برند کوتک Cotek به عنوان شناخته شده ترین مدل ها در زمینه اینورترهای مستقل از شبکه اشاره داشت.
از جمله پارامترهای مهم در اینورترها که باید مورد توجه قرار گیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 سیستم محافظت از تخلیه کامل باتری Deep Discharge Protection
 سیستم محافظت از اضافه ولتاژ باتری Over Voltage Shutdown
 سیستم محافظت از دمای بالا و یا بار بیش از حد Over Temp/Over load
 سیستم محافظت از اتصال کوتاه Short Circut Protection
 سیستم محافظت از جا به جایی قطب ها Reverse Polarity Protection
 عملکرد اتوماتیک در شرایط مختلف (شناسایی بار، حالت stand by، اضافه بار، اضافه ولتاژ، اتصال مجدد و …)
 ولتاژ ورودی متناسب با طرح ارائه شده
 ولتاژ خروجی 220 ولت سینوسی کامل با فرکانس 50 هرتز